Povery o antikoncepcii a menštruačnom cykle

Existuje množstvo antikoncepčných metód, ktoré sú vysoko účinné pri prevencii otehotnenia. Zároveň však existujú nesprávne informácie o tom, ako funguje reprodukčný systém a ako používať antikoncepciu. Taktiež zavádzajúce tvrdenia o niektorých “antikoncepčných” metódach, ktoré jednoducho nefungujú.

Nižšie uvádzame niektoré z najčastejších povier o menštruačnom cykle, sexe a antikoncepcii. Kliknite na každú osobitne, ak sa chcete dozvedieť, či je pravdivá.

 • K ovulácii dochádza v strede cyklu približne v 14. deň
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Načasovanie ovulácie je veľmi nepredvídateľné. Len 10 % žien ovuluje presne na 14. deň svojho cyklu1. K ovulácii môže dôjsť kedykoľvek v období od 11. do 21. dňa, ak máte pravidelný cyklus. V prípade nepravidelného cyklu od 8. až po 28. deň. Ovulácia sa môže meniť každý mesiac, čo v konečnom dôsledku znemožňuje jej presné načasovanie1. To znamená, že riziko otehotnenenia existuje takmer každý deň vášho cyklu.

 • Ak nemám pravidelný cyklus, k ovulácii dôjde v strede cyklu
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Načasovanie ovulácie je veľmi nepredvídateľné a môže sa meniť každý mesiac, dokonca aj keď je dĺžka vášho menštruačného cyklu pravidelná.

 • Pravidelné menštruačné cykly existujú (kým žena neberie antikoncepčné tabletky)
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Väčšina žien nemá jednotlivé cykly tak pravidelné, ako by sme si mysleli. Môže mať niekoľko pravidelných cyklov po sebe, ale potom sa vyskytne cyklus, ktorý je kratší alebo dlhší. Žena nikdy dopredu nevie, či jej cyklus bude trvať dlhšie alebo kratšie ako zvyčajne. Ak používate hormonálnu antikoncepciu, vaše cykly sú pravidelné za predpokladu, že hormonálnu antikoncepciu užívate správne.

 • Nemôžem otehotnieť na začiatku alebo na konci svojho cyklu
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Keďže načasovanie ovulácie je nepredvídateľné a spermia dokáže prežiť  až 5 dní vo vašich vajíčkovodoch, riziko otehotnenia po nechránenom pohlavnom styku existuje takmer každý deň vášho cyklu.

   

 • Tehotenstvo sa začne hneď po nechránenom pohlavnom styku
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Tehotenstvo nezačína hneď po nechránenom pohlavnom styku. Tehotenstvo sa začína, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici, k čomu zvyčajne dochádza 6 – 12 dní po oplodnení. To znamená, že nie ste tehotná skôr ako v 6. deň po nechránenom pohlavnom styku.

 • K nechránenému pohlavnému styku dochádza iba zriedkavo
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Ak ste mali nechránený pohlavný styk a nechcete otehotnieť, možno sa hneváte, že ste ochrane a prevencii nevenovali viac pozornosti. Táto situácia sa však stáva bežne a nie ste jediná.  Mnoho žien, približne 30 %, malo aspoň raz za posledný rok nechránený pohlavný styk. To neznamená, že by ste nemali používať pravidelnú antikoncepčnú metódu, ale aj nehody sa občas stávajú, preto vedzte, že nie ste jediná.

 • Nemôžem otehotnieť, pokiaľ k pohlavnému styku došlo, ak nemám plodné dni
  Answer
  Answer
  SPRÁVNE Answer

  Toto je zjavne pravda, ale nemôžete rátať s určitosťou, kedy budú vaše plodné dni. Je to preto, že načasovanie ovulácie sa mení a je ťažko predvídateľné. Ak si myslíte, že vaše plodné dni budú vždy v 14. deň cyklu, mýlite sa. Vaše plodné dni môžu byť skôr alebo neskôr, ako predpokladáte. Ak chcete predísť tehotenstvu, nemali by ste mať nechránený pohlavný styk v žiadny deň počas vášho cyklu.

 • Dojčím, a preto nemôžem otehotnieť
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Dojčenie môže posúvať ovuláciu, ale nie je to záruka, že ovulácia nenastane. Žena môže mať ovuláciu aj v období, keď dojčí. Ak dojčíte, mali by ste radšej používať kondóm, ak nechcete opäť otehotnieť.

 • Žena nemôže otehotnieť, ak nedosiahla orgazmus
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  K oplodneniu dochádza, keď spermia muža splynie s vajíčkom ženy6. Zatiaľ čo muž musí ejakulovať, aby sa spermie uvoľnili, žena nemusí dosiahnuť orgazmus, aby bolo uvoľnené zrelé vajíčko. Žene v plodnom veku sa uvoľňuje vajíčko každý mesiac ako súčasť jej pravidelného menštruačného cyklu. To sa odohráva bez ohľadu na to, či žena dosiahla orgazmus.

 • Nepotrebujem antikoncepciu, pretože máme pohlavný styk iba počas „bezpečných“ dní. Žena je plodná len jeden deň v mesiaci
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  NESPRÁVNE – Počas bežného menštruačného cyklu je šesť dní, kedy môže pohlavný styk viesť k tehotenstvu: päť dní pred uvoľnením vajíčka (ovuláciou) plus jeden deň, keď dôjde k uvoľneniu vajíčka1. Načasovanie ovulácie sa mení každý cyklus. Preto je takmer nemožné presne určiť čas ovulácie. To znamená, že riziko otehotnenia po nechránenom styku existuje takmer každý deň vášho cyklu.

 • Neotehotniem, ak sme pri pohlavnom styku stáli alebo ak je žena na vrchu
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Niektorí ľudia veria, že sex v niektorých polohách, ako napríklad postojačky, spôsobí, že spermie vykĺznu z vagíny. Avšak sexuálne pozície nemajú žiadny vplyv na to, či dôjde k otehotneniu alebo nie. Keď muž ejakuluje, spermie sú vpravené do vagíny. Spermie sa začnú premiestňovať nahor cez kŕčok maternice okamžite po ejakulácii.

 • Neotehotniem, ak môj partner vytiahne penis z vagíny pred tým, ako ejakuluje
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Vytiahnutie penisu z vagíny predtým, ako muž ejakuluje, známe tiež ako prerušovaná súlož, nie je spoľahlivá metóda antikoncepcie7. Tekutina, ktorú muž vylúči pred ejakuláciou, môže tiež obsahovať spermie. A taktiež sa mužovi nemusí podariť vytiahnuť penis z vagíny včas.

 • Neotehotniem, pretože je to môj prvý pohlavný styk
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Žena môže otehotnieť kedykoľvek sa objaví ovulácia, aj v prípade, že nikdy predtým nemala pohlavný styk.

   

 • Neotehotniem, ak sa osprchujem alebo okúpem hneď po styku, alebo ak pôjdem na wc.
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Umývanie ani močenie po pohlavnom styku nezastaví spermie, ktoré už vnikli do maternice cez kŕčok.