Povery o núdzovej antikoncepcii

Na tejto stránke nájdete niektoré z najčastejších povier o núdzovej antikoncepcii. Kliknite na každú osobitne, ak sa chcete dozvedieť, či je pravdivá.

 • Perorálna núdzová antikoncepcia môže byť použitá iba, ak sa vám stala nehoda, napr. roztrhnutý kondóm
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Núdzová antikoncepcia je pre ženy, ktoré chcú predísť otehotneniu po nechránenom pohlavnom styku . Nechránený styk môže nastať pri nejakej nehode alebo v prípade keď ste zabudli použiť antikoncepciu. Nie je to zriedkavé. Mnoho žien (približne 30 %) malo nechránený styk aspoň raz za posledný rok.

 • Perorálna núdzová antikoncepcia je „hormonálna bomba“, ktorá zničí moje cykly
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Za posledných 10 rokov boli dostupné rôzne núdzové antikoncepčné tabletky. Hormóny nachádzajúce sa v perorálnej núdzovej antikoncepcii môžu ovplyvniť  váš súčasný menštruačný cyklus. To znamená, že po použití núdzovej antikoncepcie môže vaša nasledujúca menštruácia prísť načas, skôr alebo neskôr ako zvyčajne. Potom sa váš cyklus vráti späť do normálu.

 • Po užití núdzovej antikoncepcie mi bude nevoľno
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Tableta po bola špeciálne navrhnutá a vyvinutá ako núdzová antikoncepcia.

  Núdzová antikoncepcia je dobre znášaná, avšak, ako všetky lieky, môže mať vedľajšie účinky, hoci nie u každého sa prejavia.

  Ak budete zvracať do 3 hodín po užití núdzovej antikoncepčnej tablety, vráťte sa do lekárne a zaobstarajte si ďalšiu tabletu.

   

 • Nemôžem užiť perorálnu núdzovú antikoncepciu dvakrát v rovnakom cykle
  Answer
  Answer
  SPRÁVNE Answer

  … a nesprávne !

  Cieľom užitia núdzovej antikoncepčnej tablety je oddialiť alebo zastaviť uvoľnenie vajíčka, až kým spermie nebudú schopné oplodniť uvoľnené vajíčko. ellaOne oddiali ovuláciu o 5 dní. Ak pokračujete v nechránenom styku počas toho istého cyklu, opätovné posunutie ovulácie je menej účinné ako prvýkrát. Je možné použiť núdzovú antikoncepciu dvakrát počas toho istého cyklu za podmienky, že ste neotehotneli, ale je omnoho bezpečnejšie porozmýšľať o pravidelnej antikoncepcii, pretože je účinnejšia pri predchádzaní tehotenstvu. V každom prípade, mali by ste vyhľadať lekára, ak potrebujete núdzovú antikoncepciu dvakrát počas toho istého cyklu.

 • Perorálna núdzová antikoncepcia je ako malý potrat
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Núdzová antikoncepcia – “tabletka po” funguje na princípe zastavenia alebo oddialenia uvoľnenia vajíčka. To znamená, že spermie čakajúce vo vajíčkovodoch už nie sú schopné oplodniť uvoľnené vajíčko. To sa odohráva ešte predtým, než tehotenstvo začne, čo je 6 až 12 dní po nechránenom pohlavnom styku. Ak ste tehotná, núdzová antikoncepcia nepreruší vaše tehotenstvo.

 • Perorálna núdzová antikoncepcia bude mať negatívny vplyv na moju plodnosť
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Núdzová antikoncepcia nemá žiadny vplyv na plodnosť v budúcnosti. Ak chcete mať pohlavný styk po použití núdzovej antikoncepcie, používajte bariérovú metódu antikoncepcie až do vašej nasledujúcej menštruácie. Pretože vaša plodnosť sa môže rýchlo vrátiť do normálu ešte vrámci toho istého menštruačného cyklu.

 • Môžem používať núdzovú antikoncepciu ako pravidelnú antikoncepciu
  Answer
  Answer
  NESPRÁVNE Answer

  Núdzová antikoncepcia nie je pravidelná antikoncepcia. Po nechránenom styku je vhodné použiť núdzovú antikoncepciu, aby ste predišli neželanému tehotenstvu. Ale núdzová antikoncepcia nie je účinná na 100 % . Pretože ste už mohli ovulovať, kým ste užili núdzovú antikoncepčnú tabletu, ktorá už v tomto prípade nie je účinná.