Núdzová antikoncepcia

Perorálna núdzová antikoncepcia (núdzové antikoncepčné tablety)

Perorálna núdzová antikoncepcia sa tiež nazýva “tabletka po”, pretože je najlepšie užiť ju čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku.

Existujú dve dostupné perorálne núdzové antikoncepcie

  • S účinnou látkou levonorgestrel, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1999.
  • S účinnou látkou ulipristal acetát (liek ellaOne® 30 mg tableta), ktorý bol uvedený na trh v roku 2009.

Mechanizmus účinku perorálnej núdzovej antikoncepcie  je založený na oddialení alebo zabránení ovulácie, aby sa vajíčko neuvoľnilo do vajíčkovodov.

V závislosti od krajiny môže byť perorálna núdzová antikoncepcia dostupná priamo v lekárni bez lekárskeho predpisu. Dávka predstavuje jednu tabletu, ktorú je potrebné užiť čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku.

Liek ellaOne® 30 mg tableta je núdzovou antikoncepciou. Ulipristal acetát je účinnou látkou tejto núdzovej antikoncepcie.

Prehľad núdzových antikoncepcií dostupných v Európe

FORMA Ako rýchlo by som mala konať? Kde liek kúpim?

Ulipristal acetát 30 mg

Liek ellaOne® 30 mg tableta

Tableta7  Jedna tableta sa užije perorálne čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. V lekárni bez lekárskeho predpisu
Núdzová antikoncepcia s obsahom účinnej látky  Levonorgestrel (1.5 mg) Tableta9 Jedna tableta sa užije perorálne, čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, a nie neskôr ako 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. V lekárni bez lekárskeho predpisu

Ak si nie ste istá, ktorá alternatíva je pre vás vhodná, poraďte sa s vaším lekárnikom, lekárom.